November elején meglepődve tapasztaltam, hogy még nem indult el a GoodReads éves közvéleménykutatása 2021 kedvenceiről pedig többnyire addigra már túl is szoktunk lenni az első etapon. Aztán azért elindult 16-án, de kiderült, hogy a kedvenc beszavazós körömet kihagyták. Eleve azzal indítottak, hogy melyik volt az elmúlt évben a saját algoritmusuk szerint a 15 legtöbbet olvasott? kedvelt? könyv a kategóriákban. Úgyhogy most nem volt igazán megkérdezve a közönség és nem lehetett esetleg jó, de kevésbé nagy marketinggel rendelkező szerzőket és műveiket beszavazni. Minden rövidebb ideig tartott tavaly a top10ből két hete volt az embernek válogatni kedvencet. Ráadásul most 20 kategória helyett 17 volt csak, nincsenek külön képeskönyvek, szakácskönyvek valamint eltűnt a tudomány és technika is. Úgyhogy nem igazán vagyok kibékülve a GoodReads ezen újításaival. Szerintem a beszavazót meg kellett volna tartani, s ha már mindent rövidítettek az is belefért volna… Nem tudom, mi folyhatott a színfalak mögött, de nekem így most nagy rohanás volt az egész. Azért persze az elődöntőt és a döntőt is végigszavaztam, most pedig szokás szerint elmesélem hogy miket választottam.
A legjobb regény kategória két érdekességére figyeltem fel, hogy több az elsőkönyves szerző, s hogy nagyon sok olyan téma van LGBTQ, diverzitás amiből magyar nyelven nagyon kevés olvasható. Ugyanis a 10 jelölt közül már megjelent Sally Rooney regénye és a Papírpalotát, biztos jövő évi dátuma van Nicholas Sparksnak és gondolom jön majd Hilderbrand is, mert szokott. A többiről nagyon nincs még hír. Én a The Reading List-re szavaztam, mert ezek közül igazán ennek a sztorija fogott meg mint amit szívesen elolvasnék hiszen arról van benne szó, hogy könyvtári könyvek hoznak össze embereket. (Nők aránya 7/10)
Legjobb rejtély és thriller között érdekes látni a Harlemi kavarást mert úgy tudom, hogy papíron igen, bűnöznek benne de mégse ez a lényege, akárcsak a többi Whithead regénynek. Néhány nagyobb név mellett van azért elsőkönyves szerző is, Ashley Audran közülük magyarul is megjelent, akárcsak King és amire én szavaztam, az Árnyékfeleség mert a kívánságlistámon van egy ideje, hiszen Jane Eyre feldolgozás thrilleresítve 🙂 (Nők aránya 6/10)
Legjobb történelmi regény kategóriából végre mondhatom, hogy kettőt is olvastam, sőt értékeltem is őket. Mindkettő elsőkönyves szerző regénye volt, a Párizsi könyvtárra szavaztam is közülük (a másik A méregkeverő patikárius), a többi nem olvasható magyarul, mondjuk remélem, hogy a Kate Quinn valamint a Personal Librarian mindenképp megjelenik ez utóbbi szereplőjéről pár éve egy podcastban hallottam, roppant izgi a története. Mivel Kristin Hannah és most Taylor Jenkins Reid is népszerűek gondolom ők is várhatók magyarul. Itt egyébként továbbra is a nők uralkodnak, mert csak 2 férfi író van a jelöltek között
A legjobb fantasy regények között szerepel idén Alice Hoffman Átkozott boszorkákat továbbfűző regény, érdekes, hogy tavaly ugyanebből a ciklusból a könyve a történelmi regények között volt, de azt hiszem az ő regényei mostanában nem fognak megjelenni magyarul… Mindenesetre a fantasyk közül John Gwynne regényét már kiadták, megjelenés előtt áll a a népszerű írónő Sarah J. Maas regénye is, remélem Naomi Novik sorozatát is folytatni fogja a Gabo Kiadó, s mivel idén itthon is nagy siker volt T.J. Klune előző könyve (A ház az égszínkék tengernél) gondolom jön majd az Under the Whispering Door is. Itt én természetesen az Ariadne-ra szavaztam, remélem hogy lesz hozzá szerencsém és tényleg olyan klassz lesz, mint a Kirké, amire már a borítójától kezdve nagyon emlékeztet… (Nők aránya 8/10)
A romantikus regények között főleg kortársak vannak és egy-két paranormális fantasztikus, s szinte mindegyik nagyon friss szerzőtől. Emily Henry és Casey McQuiston regényei, amikkel befutottak, már olvashatók magyarul, ezek az újak nem. A kategóriából egyet olvastam, az Act Your Age Eve Brown-t amit nagyon kedveltem, szuper szereplőkkel és helyzetekkel dolgozott, úgyhogy erre is szavaztam. Itt még mindig a nők uralkodnak, sőt 11/10 most az arányuk, ugyanis Christina Lauren név egy szerzőpárost takar.
A legjobb sci-fi kategória jelöltjei között idén megint több a nő mint a férfi ugyanakkor érdekes, hogy magyarul ebből a kategóriából csak a férfiak regényei lettek eddig lefordítva (Andy Weir, A jedik fénye, Kazuo Ishiguro. Oké, Marhta Welles Öldöklő robotok sorozatából már megjelent kettő, de az idei immár a 6. regény a ciklusból. Mintha magyar kiadók még mindig úgy gondolnák, hogy sci-fit csak férfiak írnak, illetve lehet itthon csak az fogy? Mindenesetre Christina Sweeney-Baird: The End of Men regényére szavaztam, mert amúgy nem vagyok annyira járatos a sci-fi területén de tetszett a könyv fülszövege. (nők aránya 7/10)
A legjobb horror kategóriában első ránézésre azt hittem, nincs idén Stephen King, hiszen egy regénye már jelölt, de hát nem hiába ő a király, hiszen 2020ban még thrillert is írt. De azért itt most kicsit előbbre törtek a nők ugyanis 5 jelöltet is ők írtak, egyet pedig magát non binary-nak valló Lee Mandelo. Érdekes, hogy ebből a kategóriából még egyik regényt se lehet magyarul olvasni, bizony még King: Later-je se jelent meg. Végül találomra Jennifer McMahon regényére szavaztam, azt talán még el is olvasnám, a fülszöveg alapján (nők aránya: 5/10)
A humor kategóriából a legtöbb nevet ismerem, Nick Offerman-t a Városfejlesztési osztályról, David Sedaris podcast társam Brigi egyik nagy kedvence, a Barely Functioning Adult webcomikokkal már többször találkoztam, Jenny Lawsontól olvastam ugye az Őrülten boldog-ot, Seth Rogent filmszínészként ismerhetjük, Phoebe Robinsont meg a tévéből. Akárcsak Amber Ruffin-t, akire amúgy szavaztam is, ő Seth Meyers esti beszélgetős műsorában kezdett íróként, de most már saját show-ja is van, s a könyvét a testvérével írta és pár részlet alapján nagyon tetszett a mű. (nők aránya: 7/10)
A legjobb tényirodalom kategóriában Mary Roach könyvére a Fuzz-ra voksoltam, ő az a szerző aki mindig képes valami érdekessel foglalkozni, ebben a könyvében például avval, hogy voltak helyzetek, amikor az állatok törvényt szegtek és hogyan lehet ezek után nyomozni. Meglepett, hogy a kategóriából egész sok könyv olvasható magyarul: Bill Gates, Mi történt veled?, Adam Grant (Itt most 5 női szerző volt, ugyanis 3 könyvben társszerzőkként szerepeltek)
A legjobb önéletrajz kategóriában most nem volt számomra semmi, ami igazán bökte volna a csőrömet, meg olyan se, ami igazán érdekelne. Talán még legjobban Stanley Tucci könyve rgadott meg, ami a szavazatomat is kapta mert tetszik ahogy az étellel foglalkozik s azt hiszem igazán hangoskönyvben lenne érdemes megismerkedni vele, mert a szerző olvassa fel. Úgy tűnik a nők kitárulkozóbbak, mert a 10-ből 8 életrajzot jegyeznek ők.
A legjobb történelmi és életrajzi könyvek közül Judy Batalion könyvére szavaztam, a Partizánnőkre, ami magyarul is olvasható és amely a lengyel gettó zsidó ellenállónőiról szól . Egyébként érdekes, hogy a kategóriában több nők helyzetével és tetteivel foglalkozó kötet is van, olyan alakokat állítanak középpontba, akikről nem sokat tudhattunk eddig: például a PanAm légikisérőiről az 50-es évekből, a Blackwell nővérekről akik az első csak nőkkel foglalkozó és foglalkoztató kórházat hozták létre vagy éppen olyan nőkről akiket azért zártak elmegyógyintézetbe a 19. században mert könnyen rájuk süthették a férfiak hogy bolondok, pedig pont az ellenkezője volt róluk igaz… De a másik magyarul is olvasható könyv, a A kódfejtő is egy érdekes kutatóra és munkásságára fókuszál. (Nők teszik ki a szerzők felét is ebben a kategóriában)
A legjobb képregény és grafikus regény jelöltjei közül a Dűne és a Lore Olympus is elérhető már magyarul, engem azonban leginkább a Szomorú Szellemek Klubja kötet leírása fogott meg, úgyhogy erre adtam le a voksomat. (nők aránya: 8/10)
A költészet kategória jelöltjei között van több verses ifjúsági regény is, meg persze továbbra is vannak olyan költők, akik az instagramról indultak. Na meg Amanda Gorman a fiatal lány, aki Joe Biden beiktatásán mondta el ezt a verset és akinek a kötete (amire szavaztam is) kábé megdöntött minden rekordot, ami a verseskötetetket illeti. S ha minden igaz jövőre magyarul is meg fog jelenni együtt még más költeményeivel is Versek címmel (Akárcsak tavaly ismét a non-binray szerzők miatt nem teljes a nőuralom.)
A legjobb elsőkönyves kategóriára tartogattam a A méregkeverő patikárius szavazatomat. Jó látni idén, hogy nem csak ifjúsági regények kerültek be a kategóriába és a korábban már említett magyarul is olvasható regények mellett már kiadták itthon is a The Glided Ones- Aranyló vért s jövőre meg fog jelenni A tűz örzőjének lánya is. (10/10)
A legjobb ifjúsági (YA) regény kategóriából egész sok könyvnek az első része már olvasható magyarul, például Az örökösök viadala, Aristotle és Dante, Jó kislányok kézikönyve gyilkossághoz. Én az egyetlen férfi szerzőre voksoltam most, ugyanis Aristotle és Dante történetének folytatása már az Audible fiókomban vár hogy meghallgassam, amint Lin-Manuel Miranda folytatja a felolvasást. (9/10)
Nem tudom, hogy az új szabályok miatt van-e de a legjobb ifjúsági (YA) fantasy kategóriában igazán nincs meglepetés, csak a szokásos nagy nevek, úgyhogy gondolom a nyertes is majd közülük fog kikerülni. Szóval az egyik kezdőre, a Vasözvegyre szavaztam (mert milyne szép már a borítója meg nagyon egyedinek és inább sci-finek mint fantasy-nek tűnik a szerző által kreált világ). (10/10)
Legjobb gyermek és ifjúsági regény kategóriából arra a könyvre szavaztam, amely inkább illett volna a képeskönyvek közé, Eyes that Kiss in the Corners mert mennyire csodás már a borítója is, a címe is varázslatos és nagyon bájosnak tűnik a sztori is. (6/10 a nők aránya)