Menu Close

Jessica Anya Blau: Mary Jane

A megjelenése környékén amikor elolvastam Mary Jane fülszövegét, azt gondoltam, hogy kicsit talán olyasmi lehet, mint amit Nick Hornby írna, ha elsősorban amerikaiak lennének a főszereplői. Aztán jól el is feledkeztem a regényről, viszont amikor megláttam, hogy megjelenik magyarul is, felidéztem, milyen kellemes várakozással gondoltam a történetre 2021-ben, ezért jelentkeztem elolvasni. S valóban, kicsit talán emlékeztetett Nick Hornby történeteire (felnőtté válás és rock), de a Daisy Jones and the Six-re is (70-es évek zenei világa, szex és drog).

1975 nyarán Baltimore kertvárosában élő Mary Jane unalmas nyárnak néz elébe: barátai táborban vannak, neki meg annyi a feladata, hogy az anyjának segítsen a hát körül, szabadidejében olvas és musical lemezeket hallgat. Nagyon megörül, amikor lehetősége adódik, hogy nyárra dadus legyen a Coen házaspárnál és az öt éves Izzyre vigyázzon. Meglepetésére Coenék egészen másképp élnek, mint a lány családja: nincs rend a házban, dr. Coen zsidó pszichiáter, a felesége mezítláb jár és nem visel melltartót, főzni sose főz (Mary Jane anyja egy hónapra előre megtervezi a menüt és minden este meleg ételt tesz az asztalra), Izzy is teljesen vad és nagyon ritkán fürdetik meg. Mary Jane fokozatosan átveszi a háztartás vezetését és a rá bízott kislányt is bevonva rendet rak Coenéknél. Aztán amikor egy rocksztár és híres színész-énekes felesége intenzív addikciós terápiára érkeznek a házba, Mary Jane még több mindent fedez fel a világból: új szavakat és koncepciókat tanul meg, s bizony a nyár igazán megváltoztatja.

Lehetne azt mondani, hogy sablonos a történet: egy jól nevelt középosztálybeli szabálykövető lány találkozik a szabadabb elvű vad művészekkel, viszont ami kiemeli az az, hogy egy nagyon klassz főszereplőnk van, egyedi hanggal. Ugyan főhősünk szemszögéből látjuk a történetet és Mary Jane tényleg egy 14 éves, eddig jól védett, szinte elzárt életet élt amerikai kislány, de a témák amikkel találkozik egyáltalán nem ifjúsági regénybe illenek. Szóval a Mary Jane határozottan felnőtt könyv, a főszereplő életkora senkit se tévesszen meg! Mary Jane tini gondolatai, s ahogy találkozik a felnőtt világ kusza viszonyaival egyszerre naívak, ugyanakkor igencsak éles meglátásai is vannak, egyenes és nyílt, sosem volt egy lázadó alkat, sőt a pubertáskor megjelenő természetes folyamatok kimondottan váratlanul érik (ebből nagyon kedves, megmosolyogtató gondolatok és jelenetek lesznek). Az ártatlansága és egyenessége egyben az ereje is, mert nemcsak ő változik meg a nyár folyamán, hanem hatással van Coenékre és még a rocker Jimmyt meg a csodás Shebát is el tudja varázsolni. Rendet visz a káoszba és képviselni tudja a józanság hangját: nyomot hagy. S közben persze felnő és elkezdi felfedezni magát meg azt, hogy eddig mi hiányzott az életéből.

Jessica Anya Blau megteremti a megfelelő hangulatot: a leírásokkal, az odavetett zenei utalásokkal olvasás közben úgy érezzük, mi is ott vagyunk azon a fülledt nyáron Baltimore-ban. Nagyon tisztán el tudtam képzelni Coenék házát, a tengerparti nyaralást vagy a ruhákat amiket a szereplők viseltek, s amelyek annyira átadták a 70-es évek érzését. Ugyanakkor képet kapunk (ha felületesen is) a korabeli társadalmi helyzetről is: Mary Jane ugyan eddig csak a konzervatív nézeteket ismerte, de mivel megismerkedik egy jóval nyitottabb hozzáállással, magától ébred rá arra, hogy mi a helyes és ő ki és milyen is akar lenni. Az atmoszférateremtés mellett a szerző igazán feledhetetlen karaktereket is megmutat: Izzy a maga zabolátlan őszinteségével teljesen levesz mindenkit (az olvasót is a lábáról), nagyon találó a minden lében kanál levakarhatatlan szomszéd, Sheba és Jimmy is teljesen valóságosnak tűnnek, az embernek kedve van utána nézni, hogy valóban léteztek-e hozzájuk hasonló celebek a 70-es években 😊

Így a tél vége felé igazán napsugárral töltötte el a napjaimat ez a regény. Ha nem most olvassátok el, akkor érdemes a nyárra tartogatni: igazi strandkönyv. Bár sok minden nem történik benne, de nagyon olvasmányos, szerethető hősnő és története s ami a legfontosabb roppant hangulatos. S természetesen nem árt mellé meghallgatni a szerző playlistjét is!

Blogturné

A Maxim Könyvkiadó jelentette meg Jessica Anya Blau regényét Mary Jane címmel, mely 1975 nyarán játszódik Baltimore kertvárosi részén, ahol az ötéves kislányuk mellé keres bébiszittert az elfoglalt orvos és felesége. Mary Jane élete gyökeresen megváltozik az övénél teljesen különböző mentalitású környezetben, különleges embereket ismer meg, és a nyár végére kiderül, a jelenléte mekkora hatást ért el az őt körülvevő felnőttekre. Kövessétek az állomásokat, és a játékunk során a megnyerhetitek a regény egy példányát a kiadó felajánlásában!

Fülszöveg

A ​Majdnem híres című film és a Daisy Jones & The Six című könyv keveredik ebben a New York Times Könyvkritika rovata szerint „elbűvölő” regényben. Az 1970-es években játszódó történet főhőse egy tizennégy éves baltimore-i lány, akinek jellembeli fejlődését kísérhetjük végig, amint álszemérmes családja és a haladó szellemű család között lavíroz, akiknek gyermekfelügyeletet vállal a nyárra, és akikhez erre az időszakra történetesen egy híres rockzenész és az ő filmszínész felesége költözik be.
Az 1970-es évek Baltimore-jában a tizennégy éves könyvmoly Mary Jane kedvenc elfoglaltsága, amikor az anyukájával főzhet, de imád énekelni a templomi kórusban is, és minden hónapban tűkön ülve várja a családi musical-klubtagságukkal járó Broadway-darabok dalaiból összeállított legújabb lemezt. Bár ő maga csendes és visszahúzódó, nagyon megörül, amikor megkapja a bébiszitter állást: a szomszédságban lakó orvos kislányára kell vigyáznia a nyáron. Mary Jane édesanyja szerint ez egy tisztességes állás egy tisztességes háztartásban.
Persze lehet, hogy a ház kívülről tisztességes, belül azonban szó szerint és átvitt értelemben is összevisszaság uralkodik: mindenütt rendetlenség honol, az ajtókat matricák borítják, és vacsorára gabonapelyhet vagy elviteles ételt esznek. És ami még rosszabb (és amiről Mary Jane édesanyjának természetesen fogalma sem volt): az orvos apuka pszichiáter, aki egész nyáron egyetlen betegének, egy híres rockzenésznek szenteli minden idejét, hogy támogatni tudja őt a kijózanodás folyamatában. Egy héttel azután, hogy Mary Jane elkezd dolgozni a családnál, a rockzenész és az ő filmszínész felesége is beköltözik a házba.
A nyár folyamán Mary Jane kamatoztathatja háztartási ismereteit: neki köszönhetően keményre vasalt ruhák kerülnek a szekrényekbe, és minden este friss vacsora várja a családot, miközben ő maga első kézből tapasztalhatja meg a szex, a drog és a rock and roll szabad világát (a csoportterápiáról persze nem is beszélve). Az általa eddig ismert és a nyáron felfedezett új életforma összetalálkozása után Mary Jane úgy kezdi a következő tanévet, hogy már tudja, milyen emberként mit akar az élettől.
Maxim Kiadó
ISBN: Fordító: Csiszér-Kiss Erzsébet Janka
368 oldal
Beleolvasó
Megrendelés

Nyereményjáték

Játékunk során pár kérdést teszünk fel nektek, amelyekre a könyv beleolvasójában találjátok meg a válaszokat. Nincs más dolgotok, mint beírni a helyes megoldást a Rafflecopter doboz megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladványom

Milyen színű a Cone család hűtője?

a Rafflecopter giveaway

Állomások

02.19 Kelly&Lupi olvas
02.21 Olvasónapló
02.23 Pandalány olvas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *