Természetesen én is tudom, hogy S.A. Chakraborty Dévabád trilógiáját sokan szeretik de mindig úgy vagyok a háromszor is féltéglányi kötetekkel, hogy meghagyom másoknak, nekem már nem mindig van kedvem egy ilyen világba elmerülni. Azonban a megjelenésétől kezdve igencsak jókat hallottam Amín asz-Sziriáfi kalandjai című regényről, amelyet a hozzám hasonlóan sok száz oldalas fantasyket messzire kerülők is ajnároztak. Főleg az fogott meg az értékelésekben, hogy azt modnták részben az Ocen’s 11 (Dupla vagy semmi) és a Karib tenger kalózai keresztezése, valamint hogy egy nyugdíjba vonult kalóznő a főszereplője. El is határoztam, hogy majd egyszer hangoskönyvben meghallgatom, amikor megtudtam, hogy az Agave kiadja magyarul is. Úgyhogy a nyár pár hetét rászántam, hogy elolvassam a könyvet ami főleg a mérete miatt tartott ilyen sokáig. Mert a tartalma ellen igazán nem lehetett kifogásom, az határozottan magával ragadó volt.
Amína asz-Sziráfi már egy évtizede visszavonult és nem szeli hajójával a tengert, hanem a családjával éldegél csöndesen és a lányát, Mardzsánát neveli. Amikor azonban egy idős, gazdag asszony beállít hozzá és megkéri, hogy keresse meg az elrabolt unokáját, Dunját a nő beleegyezik ebbe az utolsó munkába. Nemcsak azért, mert hatalmas jutalmat ígérnek neki, hanem mert lelkiismeret-furdalása van, ugyanis a lány apja egykori legénysége tagja volt és úgy érzi, felelős a haláláért. Hamarosan kiderül azonban, hogy ez az utolsó munka nem annyira egyszerű mint aminek tűnik: Dunja egy gonosz frank hálójába keveredett, aki természetfeletti erőkkel kacérkodik. Amina azonban nem tud kibújni a megbízás alól, úgyhogy összeszedi a csapatát, régi legénységét és ismét fellép hajója a Marávatri fedélzetére, indulnak a kalandok és persze a végén már nem csak Dunját de az egész világot kell megmenteniük.
Hol is kezdjem a regény méltatását. Először is minden volt benne, amit korábbi ismereteim alapján elvártam. A csapat összeszedése és a kalandok, a titokzatos tengeri lények tényleg a fent említett két filmet idézte. A világépítése is lenyűgöző volt, hiszen valós történelmi időben játszódik a 12. században az indiai óceán környékén, ahol sokféle nép fordul meg, rengeteg kultúra fonódik össze, s nagyon komolyan van benne kommentár nemcsak a korabeli társadalmi berendezkedésről, osztálykülönbségekről de vallási kérdések is felmerülnek. Ugyanakkor igazán izgalmas az is ahogy megismerhetjük a valódi történetmesélést, mítoszteremtést, hiszen elolvashatjuk, hogyan válik legendássá Amína asz-Sziráfi. S ami igazán összetartja a csapatot: az elfogadás, hiszen mindenféle származású és vallási hovatartozást, nemi identitást figyelembe nem vevő barátságok, szerelmek is szövődnek.
De leginkább Amína alakja és hangja volt az, ami az első oldalaktól megfogott. A történetet ő meséli el egy írnoknak, aki mindent úgy ad vissza ahogy hall tőle (a káromkodásokat is), s csak néha szúr bele tudós emberhez méltón pár dokumentumot, idézetet hivatalosabb leírást a környezetről, történelmi helyzetekről, legendákról magyarázatképp. De így jön át igazán főszereplőnk stílusa, s kiderül, hogy mennyire okos és bátor, gyakorlatias és makacs ugyanakkor bár elég erős benne a túlélési ösztön azért tud ösztönösen is belerohanni olyan helyzetbe, amelyek nemcsak elképesztőek de életveszélyesek is tudnak lenni. Ráadásul korából fakadóan, hiszen már elmúlt negyven vannak nyavajái (pl. a fájós térde), van már múltja elkövetett hibákat nem az a csillogó szemű újonc kalandor, akikkel többnyire találkozunk fantasy regényekben hanem egy száraz humorral megáldott viharvert nákúdzá akinek nézőpontjával együtt tudtam végig érezni. Amína nem csak kalandor, hanem anya is és azt hiszem az összes vívódása azzal kapcsolatban, hogy mi lenne a legjobb a lányának szintén érthető: egyrészt mindentől is megóvná, ugyanakkor szeretné megmutatni neki a világot és megadni neki a választás szabadságát. Még azzal a problémával is együtt lehet érezni, hogy oké, Mardzsána miatt visszavonult, de azért a tenger hívásának nagyon nehéz ellenállnia s ez abszolút a mai anyáknak is örök kérdés, hogy dolgozzon, teljesedjen ki vagy maradjon otthon és csak a gyereknevelésnek szentelje az életét.
S még a mellékszereplők is valódi karakterek: a kis csapat akikkel anno együtt kalandozott és most újra összejönnek, Dalíla a mindig gyilkolásra kész méregkeverő, Tinbu, aki gondját viseli a Marávatrinak és bármit meg tud javítani a hajón, meg a legjobb navigátor és térképész Mádzsid ők lesznek a talált család na és még ott van a nem emberi Ráks akinek a jelenléte bár főleg káros, de több szempontból is fontos Amína életében.
Tehát ami engem már az ajánlásokban is megfogott azt mind megkaptam: Amína a 40 feletti kalózvezér, aki muszlimként a középkori Indiai-óceánon van otthon, küszködik az anyasággal és karrierrel, létrehoz egy igazi talált családot, belesodródik egy olyan kalandba ahol a természetfelettivel is számolni kell és még a világot is meg kell mentenie. Már ennyi is elég ahhoz, hogy jól szórakozzon az ember, de mindezek mellett még olvasmányos is a kötet, jó a humora és ha minden jól megy, ebből is trilógia lesz, mert már itt is nyilvánvalóvá válik, hogy Amína kalandjai még csak most kezdődnek.
Blogturné
Az Agave Könyvek ismét egy különleges fantasyt hozott el a magyar olvasóknak Channon Chakrabortytól, melyben egy kalóznő hihetetlen kalandjait ismerhetjük meg. Bloggereink már alig várták, hogy megismerkedhessenek Amína asz-Sziráfival, és ha te is így vagy ezzel, akkor tarts velünk a blogturné során, és játssz velünk, hogy megnyerhesd a könyv egy példányát.
Fülszöveg
Amína asz-Sziráfi az Indiai-óceán hírhedt kalózaként túlélt ármánykodó zsiványokat, bosszúszomjas kalmárhercegeket, számos férjet és még egy démont is, hogy most visszavonultan élhessen anyaként a családjával, mentesen mindentől, aminek akár a leghalványabb köze lehet a természetfölöttihez.
Amikor azonban egy olyan munkát ajánlanak neki, melyre egyetlen rabló sem mondhat nemet, Amína lelkesen tér vissza egykori életéhez régi legénységével. Egy eltűnt lányt kell megtalálniuk, cserébe pedig akkora gazdagságra tehet szert, hogy egyszer s mindenkorra biztosíthatja vele családja jövőjét. Ám minél mélyebbre ássa magát, annál világosabban látszik, hogy jóval több van ebben a munkában és a lány eltűnése mögött, mint amennyit elárultak neki.
Shannon Chakraborty, a Dévábád-trilógia szerzője tengereken játszódó, varázslatokkal és veszedelmekkel teli új regényében kalózokról és bűbájosokról, titkos és tiltott ereklyékről és ősi rejtélyekről szóló történetet mesél el, amelyben egy nő eltökélt célja, hogy megragadja az utolsó lehetőséget a dicsőségre… és saját maga írja meg a legendáját.
Kiadó: Agave Könyvek
Kiadás éve: 2024
Oldalszám: 554
ISBN: 9789635982882
Fordította: Tamás Gábor
Megjelenés időpontja: 2024. június 11.
Megrendelés
Nyereményjáték
Mostani nyereményjátékunkban híres kalózok nyomába eredünk! Minden állomáson egy-egy fotót találtok, a ti feladatotok pedig az, hogy felismerjétek őket, és beírjátok a nevüket a rafflecopter doboz megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladványom
A turné állomásai
07. 24. Utószó
07. 25. Readinspo
07. 27. Csak olvass!
07. 29. Olvasónapló
07. 31. Könyv és más
08. 02. Dreamworld