Seanan McGuire (más néven: Mira Grant) October Daye sorozatáról már sokat hallottam, úgyhogy fel is vettem az olvasandók közé, aztán tavaly nyáron az Audible-n valami akcióban meg is szereztem, mert a sok pozitív ajánló mellett vonzott az is, hogy Mary Robinette Kowal olvassa fel, aki sok minden mellett még a nagyszerű Bűbájoló történet sorozat szerzője is.
Ocotber Daye két világ között él: mivel az anyja tiszta vérű tündér, ő igazából félvér vagy más néven cseregyerek, s ezért aztán kamaszkorától komoly identitásválságban szenved. Sehol se találja a helyét San Francisco-ban, amelynek környékét tündérek népesítik be, akik próbálnak együtt élni az emberekkel és megőrizni a saját hierarchiájukat. A tiszta vérűek azonban lenézik a cseregyerekeket, akik meg a tündérektől örökölt jellemzők miatt sose tudnak besimulni a való világba. Toby magándetektívként dolgozik, s próbál normális életet kialakítani, ezt azonban nagyon durván megakadályozzák, úgyhogy 15 évnyi eltűnés után a kisebb ellenállást válassza és megszakít minden kapcsolatot a tündérvilággal. Csakhogy a tündérek között is vannak olyanok, akik törődnek vele illetve benne bíznak, s bármennyire is a kő alatt akar élni, nem hagyják. Méghozzá annyira nem, hogy amikor Evening Winterrose grófnő, az egyik tündérudvar hölgye brutális gyilkosság áldozatává válik, utolsó vérével megátkozza Tobyt: találja meg a gyilkosát, vagy meghal. Márpedig ezek az átkok igencsak erősek, úgyhogy a lány kénytelen ismét elmerülni a tündérek bonyolult, intrikákkal teli világában, felkeresni rég látott ismerősöket, barátokat és ellenségeket mindezt azért, hogy kiderítse ki volt a tettes de főleg, hogy életben tartsa magát.
Mindig izgalmas egy olyan hőssel megismerkedni, aki rengeteget vívódik és töpreng meg a helyét keresi és próbálja megőrizni a függetlenségét. Tobyt rendesen megtaposta az élet és érthető, hogy miért akarja távolt tartani magát az intrikáktól, hiszen tudja (sőt tapasztalta), hogy félvérsége miatt sose lesz teljes tagja a tündérek világának, anélkül mindig kívülálló marad, de az emberek között is katasztrofális esélyei vannak az elvegyülésre. Szóval eléggé úgy indul, hogy keményen ellenáll, de persze egy átokkal szemben, ami ráadásul vérrel van pecsételve, tehetetlen. A regényben éppen ezért majdnem végig nem ő az aki bármit is kezdeményez, hanem egyszerűen megtörténnek vele a dolgok: üldözik, lelövik, megtámadják, átrázzák stb. viszont a reakcióiból és visszavágásaiból kiderül, hogy a bizalmatlanság ellenére, amit a tündérekkel szemben érez (néha jogosan, néha jogtalanul), igencsak ismeri a dörgést és tudja, hogy mikor mi a dolga, hova és kihez kell fordulnia. Az egyik pozitívuma a regénynek, hogy Toby mindezek ellenére ennyire esendő, vannak illúziói, amik összetörnek, néha melléfog és nem méltót tisztel meg bizalmával, olykor pedig pont ellöki magától azokat, akik tényleg segíteni akarnak neki. Pont ezért köt ki az átokkal is, mert nem látja meg előre, hogy Evening mennyire mélyen érez iránta. Ugyanakkor roppant egyenes és felvállalja a rossz döntéseit, szembe néz velük.
Mivel egy urban fantasy sorozat első darabjáról van szó, elkerülhetetlen a rengeteg információ, amivel a szerző bemutatja a világot és McGuire nem fukarkodik a tündér mitológiából szinte minden és mindenki feltűnik Oberontól a tengeri boszorkányokig. De a világ felépítése izgalmas és rengeteg lehetőség van benne, nem csoda, hogy már a 9. résznél tart a sorozat. Ugyanakkor érezhető az is, hogy ez még az első könyve volt McGuire-nek, mert maga a történet beosztása elég egyenetlen, ez abból is látszik, hogy míg az elején lassan haladtam vele, a vége egyre izgalmasabb lett és izgatottan vártam, hogy mi lesz a megoldás. Valamint volt pár elnagyolt és elhanyagolt szál, ami biztos, hogy később jobban ki lesz bontva: például Toby kapcsolata a családjával, barátnőjével és persze a város Macskakirályával (ugyan ez még nagyon messze van, azt hiszem, de mindenképpen Tybaltnak szurkolok:) valamint, hogy mi is történt másfél évtizeddel korábban és meddig meg kire hat ez ki …
Nagyon jó sorozatindítás volt tehát, McGuire jó mesélő és kiváló világépítő, s egy ilyen történetben, ahol a karakterek fontosak igazán meg tudta ragadni a figyelmemet Toby-val, kíváncsian várom, hogy alakul a további élete és megtalálja-e a helyét, felfejti-e a múltját és főleg, hogy megbékél-e azzal. Továbbá nagyon bejött Mary Robinette Kowal hangja is, akit egyébként meg lehet hallgatni még podcastban is, ugyanis Brandon Sandersonnal, Dan Wells-el és Howard Taylerrel együtt csinálják a Writing Excuses adásokat.
Kiadó: DAW Books / Brillance Audio
sorozat: October Daye #1
Narrátor: Mary Robinette Kowal
Megjelenés: 2010 (2009)
Terjedelem: 346 p.
ISBN: 9780756405717
Honnan: Vásárlás, Saját példány, audible audio
Szia! Nagyon felcsigázta az érdeklődésem a könyv! Magyarul megjelent már egyáltalán, mert sehol sem találom! Köszönöm
Sajnos nem jelent meg és nem is tudok arról, hogy valaki valahol tervezné 🙁