Kelly Barnhilltól egy ifjúsági regényt olvastam anno és nagyon szerettem, úgyhogy igazán izgalmasnak ígérkezett a When Women were Dragons című regénye. Nem is figyeltem annyira a fülszövegre, úgy gondoltam, valami felnőtt fantasy lesz ahol a nők sárkányoktól kapnak valami természetfeletti erőt. S részben erről is szól a regény de sokkal többről.
Az 1950-es években egy áprilisi napon az Egyesült Államokban hirtelen több mint félmillió nő változik sárkánnyá és hagyja maga mögött a munkáját, családját esetleg férjét ha csak meg nem eszi/égeti el őt a sárkányosodás közben… A tudósok egy csoportja ezt egyáltalán nem találja meglepőnek, mert kutatásaik szerint már évszázadok óta volt erre példa, főleg ha korábban nagyobb autonómiával rendelkező nőket megpróbálták visszaszorítani. S a második világháború után, amikor rengeteg nő a harcoló férfikezek hiányában művelhetett olyan dolgot (dolgozhatott, sportolhatott, repülőt vezethetett stb.) amit korábban soha és hihetetlen önállóságot élvezhettek, ám a békeidőkben mindenkit próbáltak visszaerőltetni a megszokott helyére, az elfojtott vágyak ide vezettek. Azonban a kormányzat természetesen igyekszik elhallgatni ezeket a tudóscsoportokat, sőt úgy tesznek, mintha a tömeges sárkányosodás nem is történt volna meg. S ezzel egy újabb generációt igyekeznek tévútra vezetni. Mint például Alexet, akinek a nagynénje tűnik el ezen a napon, s lesz az unokatestvéréből a kishúga, s akit az édesanyja arra nevel, hogy felejtsen el mindent, amire emlékszik, amit látott és legfőképp az egykori pilóta nagynénjét. A lány pedig internalizálja ezt az utasítást és úgy nő fel, hogy az életét adná Beatrice-ért a húgáért. Ám amikor az anyja betegsége visszatér és magára marad, hirtelen fel kell nőnie: gondoskodnia kell a kishúgáról, ugyanakkor szeretne tanulni is, egyetemre menni de úgy tűnik, hogy az 50-es évek vége felé erre nem nagyon van lehetősége: mindenki azt várja tőle, hogy mielőbb álljon munkába maximum titkárnőként aztán menjen férjhez és lássa el a családját. Ez utóbbi akár a munkába állást is megelőlegezheti. Alex azonban okos és bármennyire is belenevelték a hamis elképzeléseket idővel választania kell: az állami propagandának hisz vagy a szívének.
Úgyhogy igazából tényleg vannak nők akik sárkányokká válnak, viszont a regény inkább spekulatív fikció és egy alternatív történelmet mutat be, csak itt az 50-es években a kommunisták helyett a sárkányosodást üldözték. Vagyis inkább mindkettőt, de azért az utóbbi nagyobb fenyegetés volt az egyénre, hiszen egy felpaprikázott sárkány, vagy egy csapat elég nagy kárt tudott tenni a környezetében (lásd fentebb a felgyújtott/megevett férjek 😊)
Hogy feminista-e a könyv? Hell yeah!
A regény Alex visszaemlékezése a gyerekkorára, fejlődésregény arról, hogy családi támogatás nélkül miképpen igyekszik ő kitartani és tanulni és eljutni a főiskolára. Ami a narratívában a legmegdöbbentőbb végig, hogy mennyire küzd az elbeszélőnk azzal, hogy ne a régi beidegződések alapján meséljen mert amit a gyerekkorában beleneveltek azt igencsak nehéz levetkőznie, holott most már tudja, hogy mi az, ami igaz volt és mit próbáltak csak ráerőltetni. Ráadásul nehéz is olvasni, hogy mennyi kegyetlenséget kell túlélnie ahhoz, hogy elismert tudósként megírhassa a memoárját. A története közé pedig be vannak illesztve részletek a történészek, kutatók munkáiból, kongresszus előtt tett beszámolókból, szamizdat írások a sárkányokról történetéről és átváltozásokról. Szerencsére azért Alex mellett is vannak olyanok akik segítenek neki, például a városi könyvtár igazgatónője, aki lehetővé teszi számára, hogy tanulhasson és aki támogatja a földalatti sárkányszociológiát. S a nehézségek ellenére a regény kicsengése mindenképp pozitív, mert a jövő azt mutatja, hogy az emberek képesek belátni a tévedéseiket, elfogadóbbá válni és még Alex is megtalálja a maga közösségét, az igazi családját, amelybe nem csak emberek tartoznak.
Nagyon szerettem ezt a történetet és az elbeszélőnket, mert annyira esendően emberi volt: nem szépítette a hibáit, megmutatta, hogy mi mindent csinált rosszul és elismerte ha tévedett. Végtelenül emberi volt, reménnyel és örömmel teli és még így, hónapok múltán is tudtam róla úgy írni, hogy elő se kellett vennem a könyvet, mert még mindig velem volt ez a történet. S úgy gondoltam, ha már az év egyik 10es olvasmánya volt, meg is kell örökítenem* 🙂
*Talán ennél még részletesebben rajongtam a könyvért a Popkult, csajok, satöbbi májusi adásában
Kiadó: Anchor Books
Megjelenés: 2022
Terjedelem: 367 p.
ISBN: 9780385548229
Honnan: Vásárlás, Saját példány, audible audio