Az az igazság, hogy mivel már jól kinőttek a gyerekeim a mesékből, korábban nem olvastam Zalka Csenge Virág kötetit. Bár rendszeresen beléjük lapozgattam a könyvtárban, mert annyira szépek. Viszont mindig nagyon izgalmasnak találtam a mesemondó hivatást, s főleg azt, ahogy ő műveli és nagyon izgalmas követni a közösségi médiában is a munkásságát a Tarkabarka Hölgynek (ezzel a névvel szokott megjelenni, ha valai más is követné őt pl. Mastodonon). Mindig rengeteg mesével, folklórral kapcsolatos információt és linkeket oszt meg.
Nem volt kérdés, hogy érdekel a kimondottan felnőtteknek született gyűjteménye, főleg mert ókori mítoszokkal foglalkozik, ami nekem is gyerekkorom óta a szívem csücske. Ráadásul rá jellemzően eleve olyan válogatást hozott, amiben pont a nem túl ismert történeteket adja át. Zalka Csenge Virágnak van régész végzettsége, tehát az ókori dolgok kutatása, feldolgozása egyáltalán nem áll messze tőle, na meg az előszóban is elmeséli, hogyan kedvelte meg a görög-római mítoszokat, s ez az útja egyáltalán nem áll messze attól, amit én is követtem pár évtizede amikor olvasni kezdtem 😊
A néma istennő című kötetben 25 történetet ad át a szerző, amelyek az ókori mítoszok világából származnak. Ugyebár ezek a történetek akárcsak a népmesék a szájhagyomány útján terjedtek és rengeteg változatuk ismert, ezekből mi többnyire a kanonizált változatokkal ismerkedhettünk meg eddig, amelyek az Íliászban, Odüsszeiában lettek átmentve az írott irodalomba, de rengeteg töredék mítosz van amiket csak az igazán fifikás tudósok ismernek, mert meg kell dolgozni azért rendesen, hogy hozzájuk férjünk. Még jó, hogy a munka nehezét Csenge elvégezte helyettünk: felkutatta, összegyűjtötte, rendezgette és érthetően leírta, hogy most már mi is megismerkedhessünk velük. Mert igazán izgalmasak ezek a sztorik is. Vannak közöttük jól ismert szereplők eddig kevésbé hallott kalandjai, vagy már tudott események bemutatása más szemszögből de tényleg elfeledett vagy ismeretlen alakok és történetek is.
A kötet felépítése is nagyon jó, a mítoszgyűjteményektől megszokott módon kvázi időrendben olvashatjuk őket: a világ teremtésétől kezdve és gyakran egymásra is épülnek, mert egy-egy szereplő már feltűnik korábbi sztoriban is vagy éppen össze vannak gyűjtve a nagyobb események köré (pl. Trójai háború) . A történetek rövidek, pörgősek, s ami nekem nagyon bejött, hogy mindegyik végén ott van egy rövidebb-hosszabb magyarázat, amelyben a szerző elmeséli honnan és hogyan találta meg a mítoszt, milyen forrásokat használt hol máshol szerepelnek az alakok, esetleg ha több változata is fellelhető, akkor miért éppen azt válogatta be, amit olvashattunk. Ezek a színfalak mögé pillantások nagyon izgalmasak és még azt is jól megmutatják, hogy mennyi munka van egy ilyen kötet mögött. A magyarázatok és a közérthető stílus mellett még nagyon tetszett, ahol eleve már alcímben is felhívta a figyelmet arra Zalka Csenge Virág, hogy ezek a mítoszok valóban ott vannak mindenütt, hiszen egyes motívumokat (pl. Fehérlófia vagy széttáncolt cipellők) mi egész máshonnan ismerhettünk meg, pedig bizonyos formában az ókorban is léteztek.
Ha valakit tehát érdekelnek a mítoszok és szeretne a kánonon túl is megismerkedni velük, abszolút ajánlott ezt a kötetet forgatni. Sőt még jó kis ajánlásokat is kapunk a végén arról, hogy milyen szakirodalmat érdemes forgatni, ha a téma továbbra is izgatna és kutatásra buzdítana.
Blogturné
Zalka Csenge Virág ezúttal nem mesekönyvvel, hanem egy nagyon is felnőtteknek szóló kötettel jelentkezik, amely kevésbé ismert, görög mitológiai történeteket elevenít fel. A néma istennőt a Trend Kiadónak hála csodaszép formában vehetjük a kezünkbe, és ha játsszatok a turnénk állomásain, akár nyerhettek is egy példányt a kötetből.
Fülszöveg
Zalka Csenge Virág régész és mesemondó első kifejezetten felnőtteknek szóló gyűjteményében a görög-római mitológia ismeretlen ösvényeire invitálja az olvasót. Ebben a kötetben olyan történetek szerepelnek, amelyek ritkán kapnak helyet népszerű, olvasmányos könyvekben – az évszázadok során elkallódott izgalmas mítosztöredékek vagy ismert mítoszok meglepő változatai. Találkozhatunk például egy alternatív magyarázattal arra, hogyan vált Akhilleusz sarka sebezhetővé egy csontátültetésnek köszönhetően, vagy egy istennővel, aki sikeresen visszaverte Zeusz erőszakos udvarlását. Fény derül a trójai háború titkos eredetére, Párisz első feleségének és Szép Helénének vetélkedésére, és egy hősre, akit Odüsszeusz kiíratott az Íliászból. Az eredeti ókori forrásokból újramesélt történetek szórakoztatnak, elgondolkodtatnak, és színesítik a mitológiáról alkotott képünket.
Kiadó: Trend
Kiadás éve: 2024
Oldalszám: 192
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9786156469328
Illusztrálta: Khor Fruzsina
Megrendelés
Nyereményjáték
Zalka Csenge Virág új könyve kevésbé ismert mitológiai történeteket mesél el, mi azonban új játékunkban a népszerűbbeket elevenítjük fel. Minden állomáson találtok egy történetfoszlányt, a ti dolgotok pedig az, hogy kitaláljátok, melyik görög istennel esett meg. A helyes választ a Rafflecopter dobozban írjátok meg nekünk.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladványom
Ezt az istent kétszer is lelökték az Olümpöszról: a második alkalommal olyannyira megsérült a lába, hogy örökre sánta maradt.
A turné állomásai:
11. 23. Utószó
11. 26. Readinspo
11. 28. Olvasónapló
11. 30. Könyv és más