Menu Close

Annabel Abbs: Az ízek költészete

Annabel Abbs regényének borítójára figyeltem fel először, még 2022-ben be is tettem a moly borítómánia zónájába, s most szerencsére a magyar kiadás mind a címet mind az angol külsőt tartotta meg (Amerikában Miss Eliza Angol konyhája címmel és jóval prózaibb külsővel: egy korabeli cseléd torzójával jelent meg). Márpedig Az ízek költészete tökéletes választás a történethez, ugyanis egy költőről szól aki az egyik első modern angol szakácskönyvet hozta össze.

Eliza Acton a verseit szeretné megjelentetni 1835-ben, de a kiadója közli vele, hogy már senki se olvas költeményeket, viszont szó nélkül nyomdába küldenék ha inkább szakácskönyvvel jelentkezett volna. Eliza eleinte elzárkózik ettől a lehetőségtől, viszont az apja csődbe megy, a családnak vissza kell vonulnia, lemondani mindenféle előnyről és dolgozniuk kell. Az anyjával egy panziót kezdenek el működtetni és a nő magára vállalja a főzést, s elkezdi komolyan venni azt, hogy szakácskönyvet állítson össze. Csakhogy egyedül nem boldogulna és felveszi maga mellé a nyomorgó Ann Kirby-t, akinek a szüleiről is gondoskodnia kell: anyja elmegyógyintézetbe kerül, a napóleoni háborút megjárt és sérült apja meg inkább iszik, mint dolgozik … A két nő együtt kezdi el kipróbálni és finomítani az ismert recepteket, mindent tökéletességig fejlesztenek és alaposan jegyzetelnek, kiegészítik egymást és igencsak jól tudnak dolgozni egymást kiegészítve.

Eliza Acton és Ann Kirby tényleg valós személyek voltak, s a közel egy évtizedig finomított szakácskönyvük, ami 1845-ben jelent meg hihetetlenül népszerű lett, s évtizedekig mindig újra és újra kiadták. Később ugyan híresebbé vált Mrs. Beeton gyűjteménye aki azonban eléggé bizonyítottan és szemtelenül plagizálta Acton receptjeit. A regény pont azzal kezdődik, hogy Ann kezébe kerül az ő könyve és innen ugrunk vissza a kezdetekhez. Annabel Abbs váltott szemszögből meséli el a történetet: Eliza és Ann szemszöge fejezetről fejezetre vált s mindkettejük hangja igencsak eltérő, egyedi viszont ami közös bennük: az étel és a főzés iránti szenvedélyük. A regény központjában tényleg az ételek vannak és abszolút átjön, hogy mennyi közös pont van a költészetben meg a receptírásban mert maga a szerző is igazán érzékletesen írja le nemcsak a főzést, de a nyersanyagok beszerzését, előkészítését. Eliza ráébred, hogy milyen nagy szükség van valóban egy szakácskönyvre, hisz ebben az időszakban elterjedt a nézet, hogy az angol konyhából hiányzik mindenféle fantázia, pedig valamikor voltak izgalmas ételek is a szigetországban. Az előkelőbb körök francia mesterszakácsoknak vannak kiszolgáltatva, akiknek pedig erre nincs lehetőségük, csak arra figyelnek, hogy legyen valami étel az asztalon és nem finomkodnak. A költői tehetsége és alapossága tette annyira egyedivé a receptjeit is: tényleg mindent érthetően és alaposan írt le (a kötet végén pár receptje is megtalálható, de igazából a teljes könyv elérhető pl. a Project Gutenbergen).

Nagyon izgalmas volt a könyv, mert ugyan a szakácskönyv keletkezésének a vázlata és Eliza Acton egészen ismert dolog, ugyanakkor rengeteg mindent tudott Annabel Abbs beleírni a két nő történetébe. Egyrészt izgalmas a kettőjük kapcsolata, a származásuk, neveltetésük mennyire különbözik: Ann őszinte, mélyen érző, nagyon keményen tud dolgozni és hatalmas szíve van. Elizától annyi bátorítást és útmutatást kap, hogy sikerül neki kiteljesednie. Különböző származásuk lehetőséget ad arra is a szerzőnek, hogy bemutassa mennyire kiszolgáltatottak voltak a nők ebben az időszakban, bármelyik réteghez is tartoztak: csak a velük szemben elkövetett atrocitások mértéke volt más… Ann fejlődését öröm volt nézni, míg Eliza a koránál és tapasztalatánál fogva is más utat jár be a regényben. Hiszen ő már harminchat éves, amikor a történet kezdődik, ugyanakkor neki is meg kell találnia a maga útját és rájönni, hogy nem a családalapítás és anyaság az életcélja, mint oly sok kortársának, hanem az írás és a többi nő segítése az ami boldoggá teszi.

Az egész könyv nagyon okosan de egyáltalán nem erőltetetten mutatja be a korabeli társadalmat és igazán érzékletes leírásai révén szinte ott vagyunk nemcsak a konyhában Elizával, de a zsúfolt londoni utcákon is. Amit azonban kicsit hiányoltam, hogy míg a regény nagy része a két nő kapcsolatának kezdetéről és közös munkájuk indulásáról szól, arra már nem tér ki a szerző, hogy később vajon miért váltak el az útjaik. Pedig igazán szívesen olvastam volna arról is. Ám ennek ellenére nagyon olvasmányos és igazán informatív volt a regény, hiszen tényleg semmit se tudtam az angol szakácskönyvek történetéről.
Figyelmeztetés: éhesen veszélyes olvasni.

Blogturné

Annabel Abbs könyve a 19. századi angol tájra kalauzol bennünket, ahol egy vidéki kúria konyhájában egy költőnő lírai receptjeivel kísérletezik, hogy kivívja végre helyét a férfiak által uralt könyvkiadás világában. Tarts a Blogturné Klub négy bloggerével, s less be te is Miss Eliza konyhájába. A turné végén tiéd lehet a könyv is a Könyvmolyképző Kiadó jóvoltából.

Fülszöveg

„Korábban a verseimmel ajándékoztam meg másokat, most az ételeimmel.”

A tehetős családból származó, költői tehetséggel megáldott Eliza Acton élete gyökeresen megváltozik, amikor apja csődje miatt arra kényszerül, hogy vendégházat vezessen az édesanyjával. Itt kezd szakácskönyvírásba, melyben egy talpraesett és intelligens fiatal cselédlány, Ann Kirby segíti. Az eltérő származású két nő között lassan barátság szövődik, összeköti őket a konyhaművészet iránti szenvedély és a közös alkotás. Ez azonban nem szab gátat a titkolózásoknak és a hazugságoknak.

Hagyd, hogy elvarázsoljon az ínyencségek művészete!

Annabel Abbs: Az ízek költészete
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Kiadás éve: 2024
Kiadói sorozat: Arany Pöttyös
Terjedelem: 400 oldal
Fordította: Réti Blanka
Megrendelés

Nyereményjáték

A kötethez kapcsolódóan a hazai szakácskönyv-írónők nyomába eredünk. Minden állomáson egy-egy rövid leírást találtok magyar szakácskönyv-szerzők munkásságáról. A feladatotok, hogy az adott szerző nevét beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.

Feladványom

1892. november 10-én Budapesten született magyar mesterszakácsnő, gasztronómiai író, üzletasszony, a budapesti Mignon Panzió tulajdonosa. Így főzünk ma című könyvét, mely 1959-ben jelent meg elsőként, sok éven keresztül a vendéglátóipari szakiskolák tankönyvként használták. Másik szakácskönyve Mit, hogyan, mennyit főzzek? címmel 1949-ben jelent meg.

a Rafflecopter giveaway

A turné menete

01.27. Szembetűnő
01.29. Csak olvass!
01.31. Olvasónapló
02.02. Spirit Bliss Sárga könyves út (extra)
02.04. Spirit Bliss Sárga könyves út

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *