Stacey Halls negyedik regényét már régebb óta vártam, hiszen 2020-tól évente írt egyet-egyet amit nagyon lelkesen meg is jelentetett a 21. Század kiadó ráadásul mindig nagyon igényes kül- és belcsínnel, ahogy azt egy KULT könyvhöz illik. Most viszont már 2 év telt el a Mrs. England óta és kíváncsian vártam, hogy vajon a szerző most milyen érdekes történelmi helyzetet, intézményt fog bemutatni nekünk, s megint nem csalódtam, mert különös helyszínre vitt. Egyébként még egy fun fact arról, hogy mennyire olvasom Halls regényeit, a dokumentum amiben az értékeléseket szerkesztem 2020. Július 29-én lett először megnyitva, a címe staceyhalls.dox szóval még a Familiárisokhoz írtam bele a gondolataimat 😊s azóta is a blogbejegyzések piszkozatait gépelem ide.
Az Uránia ház megint egy olyan történet amely nem nélkülözi a valós elemeket és amelyet alapos történelmi utánjárással és egyedi karakterek megalkotásával tett izgalmas és érdekes olvasmánnyá Stacey Halls. 1847-ben Charles Dickens író és barátai, köztük a milliomos örökösnő, Angela Burdett-Coutts létrehoznak egy otthont, amelyet arra kívánnak használni, hogy korábban elbukott nők (prostituáltak, piti tolvajok, leányanyák stb.) még egy esélyt kapjanak, hogy összeszedjék magukat és új életet kezdhessenek, akár messze földön, ahol senki se ismeri a múltjukat. Az Uránia házat Londontól nem messze eldugott helyen hozzák létre és egy tapasztalt, nehéz sorsú nőkkel már sokat dolgozó asszonyt, Mrs. Holdsworth-t bízzák meg a vezetésével. Ide kerülnek olyan lányok, mint Martha, aki egy Magdolna mosodában volt korábban, s aki mindig is arról álmodott, hogy eljut Ausztráliába, viszont most fontosabb dolga lenne: megtalálni eltűnt húgát, Emily-t. De jön Josephine is, aki igazából a börtönben megismert barátnője bíztatására jelentkezett amikor megtudta, hogy van erre lehetőség, de ő el nem tudná képzelni az életét Londonon kívül. Szobájuk hamradik lakója Polly, aki keveset beszél és biztos, hogy a karján lévő sebhelyek valami nagyon szomorú történetet sugallnak. Az Uránia házban megforduló lányok közül van, aki nem tud és van aki nem akar élni a lehetőséggel, amit megkap, s vannak akik nem is tudják, mennyire szerencsések, hogy itt lehetnek, csak később döbbennek rá, hogy ami elsőre nem tűnik sokkal jobbnak mint egy börtön (szigorú napirend, a házat elhagyni tilos, vendégeket nem fogadhatnak, nem beszélhetnek senkivel erről a programról stb.), valójában tényleg egy segítő kéz. Több különös sors is összefonodik itt, s nem csak a bukott lányok élete és jelleme izgalmas, de Mrs. Holdsworth zord külseje szintén nagy veszteséget és hihetetlen empátiát takar, sőt kiderül, hogy Angela fényűzése is inkább csak látszat, mert a nő életét már több mint egy évtizede megkeseríti egy férfi, aki megszállottan rajong érte …
Stacey Halls nagyon okosan csinálta, hogy Dickens igazából csak mellékszereplője a történetnek, néhol hivatkoznak rá, tudjuk, hogy rendszeresen elbeszélget az Uránia ház lakóival (nem titok, hogy a lányoktól hallott történetek megjelennek a későbbi regényeiben), de nem veszi el a figyelmet az igazi főszereplőinkről: a nőkről, s a helyzetükről a 19. század közepén Londonban. A nagyváros vonzza a vidéken munkát nem találó fiatal lányokat, akik közül csak keveseknek sikerül jó helyre kerülnie, de még ott is a biztosnak tűnő szoba- vagy konyhalányi helyekről gyorsan kibukhatnak kis hibák miatt, s nagyon hamar az utcán találhatják magukat. Innen aztán gyorsan tudnak eljutni dologházakba, börtönökbe, ha rajta kapják őket tolvajláson, prostitúción s akár csak rövid időt is töltenek ott már nem lesz makuáltlan a hírnevük jó állást sose fognak találni … Ebben segítene az Uránia ház, mert az ott töltött időt egy hajóút és tiszta papírok koronáznák meg, s egy új élet reménye. De láthatólag nem csak a szegény nők helyzete nehéz, hiszen Angelát se veszik komolyan, akinek az élete rettegésben telik, főleg miután kiderül, hogy a férfit, aki megkeserítette az életét szabadlábra helyezték de senki se tudja, hová lett miután kilépett a börtön kapuján …
Stacey Halls nagyon érdekfeszítően ír erről a világról, rávilágít arra is, hogy egy komolyabb jótékonysági munka nem csak abból áll, hogy az ember pénzt ad. Például eleinte Angela távol tartja magát az Uránia háztól, aztán meg túlságosan is bevonódik az ott lakók életébe és megpróbál személyesen segíteni néhány lányon, de felemás sikerrel megy ez. S bizony Mrs. Holdsworth nem tartja magában és a szemébe mondja, amikor hibát követ el, mert ő meg tényleg szívvel-lélekkel a lányokat szeretné segíteni és védelmezni. Rajtuk kívül még főleg Martha és Josephine története az, amely viszi a cselekményt s fonódik össze meglepő eredményeket és felfedezéseket hozva. Stacey Halls továbbra se viszi túlzásba a leírásokat és magyarázatokat, de mégis el tudja érni, hogy élénken magunk előtt lássuk nem csak az Uránia házat, de a korabeli Londont és különböző területeit, s az azokat benépesítő lakosokat, legyenek azok arisztokraták, mosodai dolgozók vagy verőemberek. Ráadásul a különböző rejtélyek és nyomozások nem kevés izgalmat is csempésznek a sorok közé és végig izgultam, hogy vajon jóra fordul-e a sorsa a főszereplőinknek.
Stacey Halls megint olyan történelmi regényt hozott, ami olvasmányos, jól fel van építve és különös de valós eseményeket és tényeket mutat be. Megyek is és még utána olvasok, hogy honnan szedte az inspirációit, azt például már tudom, hogy Angela is valós személy és életének nem egy motívuma (pl. viszonzatlan szerelme) tényleg igaz volt.
Blogturné
A Stacey Halls rajongók legnagyobb örömére, a 21. Század Kiadónak hála, az írónőnek egy újabb regénye jelent meg magyarul. Stacey Halls negyedik regénye valós történetet dolgoz fel: Charles Dickens, a regényíró otthont alapított, amely menedékül szolgált a bukott nők számára. Stacey Halls írásának középpontjában tehát az Uránia-ház áll, mely menedéket kínál a kitaszítottaknak. Egy ház, mely magában hordozza az újrakezdés lehetőségét. Tartsatok velünk, merüljünk el az írónő negyedik magyarul megjelent regényében, ha pedig nektek kedvez a szerencse, akkor tiétek lehet a kiadó által felajánlott nyereménykönyv.
Fülszöveg
A szabadságnak ára van.
London, 1847. Alig pár mérföldnyire a várostól, csendes vidéki környezetben készülődés zajlik egy csapat fiatal nő fogadására. Szigorúan titkos, hogy pontosan hol van ez a ház, és a beköltözők nem ismerik egymást. Egy valami azonban közös bennük: mindannyian bukott nők.
Az Uránia-ház menedéket kínál prostituáltaknak, piti tolvajoknak, kitaszítottaknak – az újrakezdés lehetőségét. De vajon tudnak-e élni a lakók ezzel a lehetőséggel?
Angela Burdett-Coutts, a milliomosnő az Uránia-ház egyik mecénása. Légvonalban nem is olyan messze, Piccadilly környéki otthonában tartózkodik, amikor döbbenetes felfedezést tesz. A férfit, aki tíz évvel ezelőtt zaklatta, szabadlábra helyezték. Angela tudja, csak idő kérdése, hogy a rémálom újrakezdődjön.
E nagyon különböző háttérből érkező lányok, asszonyok sorsa egy ponton összekapcsolódik, hogy kiderüljön: a szabadságnak mindig ára van.
Stacey Halls negyedik regénye valós történetet dolgoz fel: Charles Dickens, a regényíró otthont alapított, amely menedékül szolgált a bukott nőknek. E könyv lapjain a ház története elevenedik meg.
ISBN:9789635684915 | Oldalszám: 368 oldal | Fordító: Simonyi Ágnes
Megrendelés
Nyereményjáték
Az Uránia-ház megnyitása Dickens nevéhez fűződik, így a játékunk is hozzá kötődik. Minden állomáson találtok egy kérdést, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni a helyes választ.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladványom
Jack Dawkins, vagyis az Agyafúrt Vagány melyik kötetének az egyik szereplője?
Állomások
- 07.25.: Csak olvass!
- 07.28.: This is my (book) universe.
- 07.31.: Szembetűnő
- 08.01.: Readinspo
- 08.03.: Utószó
- 08.06.: Könyv és más
- 08.10.: Olvasónapló
- 08.12.: Zakkant olvas