Menu Close

Ann Patchett: Tom Lake

Anne Patchett kilenc regényéből a Tom Lake a negyedik, amit lefordítottak magyarra. A szerzőt amúgy nagyon sokan kedvelik angolszász területen kíváncsi is voltam rá én is. S ez a története eléggé figyelemfelhívó belépőt produkált a szemem elé kerülve, elvégre nem csak hogy Reese Witherspoon is ajánlott a könyvklubjába, de a hangoskönyvet nem más, mint Meryl Streep adta elő. S igazából megismerkedve a történettel, biztos vagyok benne, hogy jobb hangon nem is szólhatna (esetleg itthon ha felolvassa valaki, érdemes lenne megkeresni Ráckevei Annát aki sokszor a magyar hangja 😊)

A történetet Lara Kension meséli el, 2020-ban amikor a világjárvány arra késztette három felnőtt lányát hogy visszatérjenek a szülő házba, ami egy Michigan-ben lévő farm, ahol cseresznyét termesztenek a férjével, Joe-val. Mivel a szokásos munkásaik nem tudnak jönni, az egész család kiveszi részét a szüretből, mert szorítja őket az idő, a termést mielőbb le kell szedni. Hogy a munka könnyebben csússzon, a lányok (Emily, Maisie és Nell) arra kérik anyukat, meséljen nekik arról, amikor fiatalon színésznő volt, sőt Hollywoodban is járt meg viharos románcba kerekedett az Oscar-díjas Peter Duke-kal. Természetesen a történet vázát az évek során már megismerték a gyerekek, de most Lara mindent jóval részletesebben mond el és tisztáz jó pár félreértést, ami a családi legendáriumban eddig szerepelt. Lara a 80-as években állt először színpadra a városban ahol élt és kiválóan játszotta el Emily Webb szerepét Thorton Wilder: A mi kis városunk című darabjában. Később ezt a karaktert még párszor magára öltötte: a főiskolán, ahol egy hollywoodi producernek akadt meg rajta a szeme, aztán a Tom Lake színházban köt ki, ahol egy nyáron színpadra állítják a darabot és nem csak Emilyként de más színdarabban és szerepben kipróbálhatja magát. S ez az a nyár, ami megváltoztatja Lara életét, hiszen itt találkozik Peter Duke-kal …

Az az igazság, hogy csak nagyon halványan emlékeztem arra, miről szól A mi kis városunk, ami igazi amerikai klasszikusnak indult (Lara gyerekkorának városában és annak környékén szinte évente amatőr előadásokat tartottak, mert úgy gondolták, hogy Wilder valahonnan onnan, New Hampshire-ből merített ihletet szereplőihez, történeteihez), viszont egyből vágtam, hogy a cseresznye farm meg a három lány, akiknek vissza kellett térnie a gyerekkoruk helyszínére mert az álmaikat összetörte, de legalábbis parkolópályára lökte a pandémia meg inkább Csehov művekre lenne utalás. A művészet, a színház és a film nagyon fontos szerepet játszanak a regényben. Mert bár Larából rövid, de emlékezetes filmszerepe és a színpadon elért kisebb sikerei ellenére nem lesz sztár, sőt elégedetten éldegél a farmon, de azért ez a vonal egész életüket átszövi. Tom Lake 1988-as nyara nélkül nem lenne cseresznyefarm ahol élnek 😊, de Peter Duke is mindig ott van velük a kedvenc filmjeikben szerepel, sőt a legkisebb lány, Nell színésznőnek készül, úgyhogy ő mohón figyeli anyja meséjét és megjegyzéseket fűz vagy éppen kérdez és vitatkozik, ha szakmai dolgokról van szó. Emily, a legidősebb lány, aki viharos kamaszkorában meg volt róla győződve, hogy Duke az apja agrártudományokat hallgatott és arra készül, hogy majd átveszi a farmot Joe-tól, sőt már az is szinte biztos, hogy a szomszéd birtokon élő fiúhoz, Bennyhez fog hozzámenni. Maisie pedig állatorvos, ő is mindig talál munkát a környéken, sokan számítanak rá ezekben a nehéz időkben és örülnek, hogy visszajött, még ha kényszerből is.

A múlt és a jelen összefonódik, s bizony sok szó esik a jövőről is, mert egy ilyen szívvel-lélekkel működtetett családi vállalkozásnál kérdés, hogy tovább viszik-e. Lesz-e aki évek múlva még cseresznyét szed itt, vagy a világ nagy változásai (felmelegedés, aszály, rossz termés) megszakítják a tradíciót és adaptálódni kell, más lehetőségeket keresni. Nagyon érdekes figyelni, ahogy a különböző generációk egymáshoz viszonyulnak: egészen más célból meséli Lara a történetet, mint amiért a lányok hallgatják. Más-más konzekvenciákat és tanulságokat vonnak le belőle: vajon mennyire részletesen kell megismernünk elődeink múltját, cselekedeteit, jó-e ha marad belőle valami a félhomályban vagy inkább tárjanak fel minket.

Engem nagyon megfogott a történet, a szereplők, biztos hogy azért, mert nekem is két lánytestvérem van és más-más pályát választottunk, nem feltétlenül jártunk a szüleink nyomába és tudom, hogy bár mi is ismertük az ő történetüket, amikor adódott a lehetőség, egyöntetűen döntöttünk úgy, hogy anyu és apu fiatalkori levelezését elégetjük, mert ami azokban volt, csak rájuk tartozott.
Az lehet Patchett tehetsége, hogy ebben a látszólag egyszerű történetben is sok témát tud feldolgozni és míg nekem a családi kötelékek és az összetartás volt az, ami magával ragadott van még rengeteg egyéb is ami megszólítja az olvasót. Például a generációs különbségek, vagy éppen az elengedés igénye s annak ellentéte azzal, hogy megmarad az emberben a vágy, hogy mégis legyen egy hely, ahova hazatérhet. De ugye ott van a színház és film világa (Thorton Wilder ismerők még több párhuzamot találhatnak, biztos vagyok benne), hogy mennyire lehet és kell mindent feladni egy álomért, vagy beleélni magunkat karakterekbe, amíg azokká nem válunk és ez jó vagy rossz hatással lehet ránk.

S mindehhez egy nagyon finom, letisztult hang társul Patchett gördülékeny stílusában és kedvet kaptam ahhoz, hogy olvassak még tőle.

Blogturné

A 21. Század Kiadó KULT Könyvek sorozatának egy újabb regénye jelent meg nemrégiben. Ann Patchett történetében egy anya és három lánya a világjárvány jelenéből veszi sorra a fiatalkori szerelmeket, járja körül és értelmezi újra a boldogság titkát. Tarts a Blogturné Klub négy bloggerével, s a turné végén megnyerheted a könyv egy példányát a kiadó felajánlásában.

Fülszöveg

2020 tavaszán Lara három lánya visszatér a Michigan északi részén található családi gyümölcsösbe. Cseresznyét szednek, és közben kérlelik anyjukat, beszéljen Peter Duke-ról, a híres színészről, akivel annak idején együtt lépett színpadra a Tom Lake nevű társulat tagjaként, és kettejük között érzékeny szálak szövődtek. Miközben Lara felidézi a múltat, lányai végiggondolják saját életüket és anyjukhoz fűződő viszonyukat – ennek során átalakul az egész világról alkotott képük. Amiben biztosak voltak, azt most teljesen másképp látják.

A Tom Lake töprengés a fiatalkori szerelemről és a házasévek alatti szerelemről, arról, hogy hogyan éltek a szüleink, mielőtt mi megszülettünk. Reményteli és elégikus történet – azt vizsgálja, mit is jelent boldognak lenni, miközben a világ darabjaira hullik.

Ann Patchett: Tom Lake
Kiadó: 21. Század Kiadó
Kiadói sorozat: KULT Könyvek
Terjedelem: 336 oldal
Fordította: Csonka Ágnes
Megrendelés

Nyereményjáték

A könyvhöz kapcsolódóan a turnéban a KULT Könyveket ajánljuk figyelmetekbe. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet a kiadói sorozat valamely részéből, a feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.

Feladványom

Az a normális énem, ahogy akkor viselkedem, amikor vele vagyok, mondta. Lehet, hogy alapból fura vagyok.

a Rafflecopter giveaway

A turné állomásai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *