Menu Close

Janice Hadlow: A másik Bennet lány

Jane Austen leghíresebb regényének, a Büszkeség és balítéletnek feldolgozásával, folytatásával, újraértelmezésével ugye Dunát lehetne rekeszteni, s valljuk be, nem mindig minden sikerül igazán jóra. Éppen ezért válogatós vagyok és mindig igyekszem informálódni, hogy mennyire sikeres a próbálkozás mielőtt kezembe veszek valamit. Ha valaki jó és igényes Büszkeség és balítélet értelmezést, újramesélést keresett rajtam, eddig mindig a magyarul is megjelent Longbourn árnyékában-t ajánlgattam, mint kiváló olvasmányt. S azt hiszem valahol Janice Hadlow regényénél említették is, mint hivatkozási alapot (amikor utána néztem, hogy milyen a megítélése a történetnek), úgyhogy főleg ezért döntöttem úgy, hogy megtudom milyen A másik Bennet lány. S most már ezt is nyugodtan javasolhatom, ha valaki kíváncsi lenne más szemszögből a Büszkeség és balítéletre.

A regény első harmadában megismerkedhetünk Maryvel, a középső Bennet lánnyal, aki igazából nem tudott soha kapcsolódni se a nővéreihez se a hugaihoz és az anyja se fűzött nagy reményeket hozzá, főleg miután szemüveget kapott! Nem csoda, ha magának való és visszahúzódó lett, aki se intellektuális se érzelmi útmutatót nem kapott igazán a családjától. Úgyhogy mire elérkezünk a híres zongorás jelenethez a bálon már egészen más szemszögből látjuk a történteket. Két évvel később Mary meglátogatja Charlotte-ot, aki amellett, hogy a nővérei barátnője volt, annak idején vele is sokat beszélt, talán mert úgy gondolta, hasonló cipőben járnak a házassági esélyeiket illetően. A lány érdeklődve figyel minden házasságot és kapcsolatot, s meglepetésére Mr. Collins -szal akit a felesége nagyon távolságtartón kezel nagyon sok közös érdeklődési pontot találnak és szinte barátság alakul ki közöttük a könyvek felett. Azonban a látogatás nagyon keserűen végződik és Mary Londonba utazik a rokonaihoz: Mr. és Mrs. Gardinerhez. Akiknek a házában és társaságában igazán ki tud teljesedni és megnyugodni, s végre úgy érzi, valódi család tagja lehet. S hamarosan nem is egy hanem két fiatalember is érdeklődni kezd utána: mindketten nagyon jó partik lennének, de csak az egyik az, aki tényleg be tudja lopni magát Mary szívébe. A fő kérdés már csak az, hogy hősnőnk elég erőssé vált-e ahhoz, hogy megszerezze magának a boldogságot.

Janice Hadlow igazán jó kis fejlődésregényt írt, középpontba pedig az eredeti mű egyik leginkább elhanyagolt és lenézett karakterét tette meg, akit sikerült valósra alkotnia és elérnie, hogy megértsük a motivációit. Mary igazi középső gyerek, akire nem figyelnek, kilóg mindenhonnan és mivel bőven elmarad külsejében a testvéreitől, kizárólag csak kritikát kap az anyjától, s Mrs. Bennet itt nem is annyira bohókásnak, mint igazán mérgező szülőnek látszik aki soha semmi biztatót nem mond a lánynak és sose segíti semmiben. Még szerencse, hogy ott van Mrs. Hill a házvezetőnő amolyan pótanya szerepben, s ő az, aki tanácsokkal látja el és egyengeti kicsit az útját (amennyire a helyzete engedi). Sajnos Mary hiába próbál meg az apjához is közeledni a könyvek révén az se sül el túl jól mivel Mr. Bennet meg intellektuális utat sem mutat neki, a lány hiába olvas rengeteget, nem tudja kivel megbeszélni az élményeit. Nagy magányában még talán Charlotte Lucas-szal folytatott beszélgetései azok amelyek kicsit irányt mutatnak, de Mr. Collins miatt (több oktból is) eltávolodnak egymástól. Nagyon ügyes fogás, hogy a Büszkeség és balítélet további cselekménye már csak annyit szerepel pár mondatban, amennyire az Mary életére hatással volt. A báli leszereplés után két évet ugrunk, Mary meglátogatja a testvéreit, röviden ellátogat ugye Charlotte Collinshoz is, s végül Gardineréknél találja meg a helyét akik az ideális családot képviselik. Nem csak, hogy a férj és feleség egyenrangú és kölcsönösen szereti, tiszteli a másikat, de még együtt dolgoznak is az üzletük felvirágoztatásában, a gyerekeiket is nyíltan imádják és bölcsen nevelik őket. Abszolút ellentétei a Bennet házaspárnak, pedig rokonok. Mrs. Gardiner lesz a másik pótanya, aki segít Marynek abban, hogy megtalálja önmagát. Ő az, aki finoman tanácsokat ad neki és irányítja, viszont nem erőlteti rá az ötleteit és nem követelőző hanem biztatja, hogy gondolkodjon, alkosson és mondjon is véleményt. S Mary találkozik is olyan emberrel, akivel megtalálja a hangot, sőt tovább is fejlődik és végre megszerzi azt az érzelmi intelligenciát is ami ahhoz kell, hogy jól döntsön és kezébe vegye a saját sorsát.

Talán kicsit lassan indul be a regény, főleg mert eleinte nagyon elmerülünk Mary belső világában, de abszolút érthető ez a tempó, mert az olvasót meg kell ragadni valahogy, hogy érdekeljen minket ez az alak, mint hősnő. S nagyon jól sikerült bevonnia engem Hadlownak ebbe: elérte, hogy megsajduljon a szívem, amikor félbeszakítják Mary zongorázását. Úgyhogy a regény további részei igazán lebilincseltek és szerettem olvasni ahogy Mary egyre okosabb és határozottabb lesz, eléri a belső egyensúlyát. S bár már első találkozáskor nyilvánvaló volt, hogy ki az akivel a lány összeillik (de még mindig volt vissza 200 oldal), frappánsan sikerült megoldani, hogy legyen azért konfliktus és küzdelem is azért, hogy megkapja a boldogságát.

Igazából nagyon modern alakokat alkotott meg Hadlow de mégis sikerült megőriznie Austen szellemiségét, ezért is esett jól olvasni, amint igazságot szolgáltat Mary Bennetnek 😊

Blogturné

Jane Austen talán legnépszerűbb regényének számos folytatást, átgondolást alkottak az elmúlt kétszáz év során; Elizabeth és Mr. Darcy szerelmét számtalanszor papírra vetették vagy épp vászonra vitték. Ismerjük Lydia és Mr. Wickham viharos házasságát, és Jane vonzalmát Mr. Bingley-hez. Mi történt a harmadik, középső nővérrel, Maryvel? Vajon tényleg vénlányként élte életét, mint ahogy azt a Büszkeség és balítéletből sejthetjük? Tartsatok a Blogturné Klub bloggereivel, s ismerkedjetek meg a másik Bennet lány történetével. A turné végén tiétek lehet a könyv egy példánya a Könyvmolyképző Kiadó jóvoltából.

Fülszöveg

Jane Austen is büszke lenne rá – Mary Bennet története.

Mary, a Büszkeség és balítélet öt Bennet nővérének rút kiskacsája előbújik az árnyékból.

Janice Hadlow brit szerző újragondolta Mary Bennet sorsát: mi lenne, ha Mary élete másképp alakulna, mint ami az eddigi történetéből következik? Mi van, ha a könyvekbe menekülő középső lány végre rátalál önmagára, és megvalósítja azt, amit csinosabb, magabiztosabb testvérei már elértek?

Mary útja olyan, mint minden Austen-hősnőé. Meg kell tanulnia, hogy akkor számíthat a vágyott életre, ha képes elfogadni magát olyannak, amilyen. Le kell bontania magáról az elvárásokat, hogy kibontakozzon valódi énje – csak akkor van esélye a boldogságra és látja tisztán, hogyan válhat méltóvá a szerelemre.

Elsöprő erejű első regény, amely minden Austen-rajongónak szívből ajánlott!
Janice Hadlow: A másik Bennet lány
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Kiadás éve: 2024
Terjedelem: 552 oldal
Fordította: Tóth Katalin
Megrendelés

Nyereményjáték

A könyvhöz kapcsolódóan természetesen a Büszkeség és balítélet világában maradunk, és Jane Austen regényéhez és annak adaptációihoz kapcsolódóan találtok kérdéseket az egyes állomásokon. Az Austen-kedvelőknek biztosan a kisujjában lesznek a válaszok. Irány Pemberley!

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.

Feladványom

Hogy hívják Mrs. Bennet testvérét, aki családjával a Cheapside-on lakik (elegendő a családnév)?

a Rafflecopter giveaway

A turné állomásai

09.18. Szembetűnő
09.20. Csak olvass!
09.22. Dreamworld – idézetek
09.24. Olvasónapló
09.26. Dreamworld

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *