Nagyon megörültem, hogy a General Press kiadó Krimikönyvtár sorozatának szerzői közé felvette Dorothy L. Sayerst is, ráadásul pont az első Lord Peter Wimsey regényét adták ki. Sayerst a brit krimi aranykorának négy neves írónője* között tartják számon, akik közül valljuk be, itthon igazán csak Agatha Christie-t ismerjük. Sayerstől a 30-as években megjelent pár kötet, aztán 1999-ben a Kilenc ütés egy ember, ami 9. része a Lord Peter Wimsey sorozatnak, s persze, hogy nem lett belőle itthon siker (a fordítás is borzasztó, például valamiért átnevezték a főhőst is). Pedig azok után, hogy évek óta hallgathatom Brigi rajongó beszámolóit a regényekről a Popkult, csajok, satöbbi podcast nem kevés adásában, már nagyon kíváncsi voltam rá. Szóval most 101 év után (eredetileg 1923-ban jelent meg a történet) végre én is megismerkedhettem a híres detektívvel.
Mint minden klasszikus detektívsztori, ez is azzal kezdődik, hogy találnak egy hullát. Mr. Thipps egy reggel bemegy a fürdőszobájába és ott találja egy ismeretlen ember holttestét. A sztori ismeretség révén eljut Denver hercegnéje fülébe is, aki az izgalmas újásgot továbbadja fiának, Lord Peter Wimsey-nek, aki szereti magát amatőr detektíveskedéssel lefoglalni. S ez az ügy egész érdekesnek tűnik, főleg miután nyomozó barátja Charles Parker is beállít hozzá egy érdekes hírrel: nyoma veszett a neves bankárnak, Reuben Levy-nek, aki pedig pont igen fontos üzlet megkötésének kapujában állt. Lehet, hogy a hulla a bankáré? Vagy csak véletlen egybeesés, hogy van egy eltűnt ember meg egy ismeretlen holttest? Ezek pont olyan kérdések, amelyekre Lord Peter nagyon is szeret megfelelő válaszokat találni, úgyhogy felkarolja a szegény Mr. Thippset akit Sugg felügyelő, a „mielőbb mindenáron letartóztatunk valakit” iskolát képviselő rendőr elsőszámú gyanúsítottnak tart, és segít neki. S nem csak azért, hogy Sugg orra alá megint borsot törjön …
Azt kell mondanom, hogy első találkozásom Lord Wimsey-vel nagyon kellemesre sikeredett. Igazán megkedveltem a környezetét és a viselkedését. Mintha Bertie Wooster nyomozna, s a legapróbb dolgot is hosszasan kielemez, nagyon szellemes, csak az arisztokráciára jellemző stílusban. S miközben szétszedi majd összerakja majd újra darabjaira bontja a kirakós darabjait Dantét idézget (Sayers Isteni Színjátékot is fordított annak idején) és Napoleon konyakot kortyolgat. Persze nem dolgozik egyedül, ott van mellette ugye Parker, akit rendszerint kioktat, a detektív (az igazi😊) azonban tűri, mert egyrészt többnyire jogosan, másrészt meg olyan lehengerlő stílusban teszi, hogy nem lehet rá haragudni. Wimsey-nek is megvan a maga Jeeves-za is, Bunter a komornyikja aki mindig ott van, hogy segítsen mert nemcsak azzal, hogy kiválóan fényképez, odafigyel az apró részletekre, de státusza miatt a cselédekkel is jobban megérteti magát és kiváló információkat szerez. Sőt kiderül, hogy Sir Peterrel ennél régebbi a viszonyuk, hiszen már a háborúban is a Lord mellett szolgált …
Dorothy L. Sayers igazán jó szereplőket alkotott, akikben van mélység és a jellemük, stílusuk a beszédjükből és tetteikből is megismerszik. Nagyon bejöttek Wimsey hosszadalmas eszmefuttatásai, a fordítás is jól át tudta adni a beszédmódját, ahogy a többi szereplőhöz szólt, ahogy velük interakcióba lépett, legyen az Mr Thipps süket anyja vagy maga a hercegné: mindez nagyon sziporkázó karakterré tette. Én még a rejtéllyel is elégedett voltam, de tudom, hogy az eléggé egyszerűnek tűnik és a megoldás nagyon alap.
Mindenesetre nagyon remélem, hogy a többi könyv is megjelenik ebből a sorozatból, mert Lord Peter nyomozói stílusára lenne még igény 😊
*Az aranykort 1920-1940 közé teszi a krimitörténelem, s akikről még szintén alig van valami magyarul az Ngaio Marsh (3 könyv) és Margery Allingham (0 könyv)
Blogturné
Dorothy L. Sayers igazi klasszikus krimiszerzőként van számon tartva és kiváló amatőr nyomozóját, Lord Peter Wimseyt egy ligában szokás emlegetni Agatha Christie vagy Sir Arthur Conan Doyle detektívjeivel. A General Press Krimikönyvtár sorozatában először találkozhatunk vele. Ha szeretnétek ti is megismerkedni ezzel a kiváló íróval és hősével, tartsatok három bloggerünkkel a turné állomásain, játszatok velünk és nyerjétek meg a General Press Kiadó által felajánlott példányt!
Fülszöveg
Egy londoni kispolgár lakásában különös dologra ébrednek: a fürdőkádban egy teljesen meztelen holttest fekszik, orrán aranykeretes cvikkerrel. Az illető kilétét homály fedi, ám a nyomozásba hamar bekapcsolódik a detektívvé avanzsált Lord Peter Wimsey, aki elhatározza, hogy a kezébe veszi a rejtélyes ügyet.
A rendőrség azt feltételezi, hogy a holttest az előző este eltűnt bankáré, Sir Reuben Levyé lehet. A londoni pénzember ügyében szerencsére Lord Peter barátja nyomoz, így Wimsey csatlakozik hozzá, és arra a következtetésre jutnak, hogy a két eset valószínűleg nem függ össze egymással.
De akkor vajon ki lehetett a kádban talált ismeretlen, és mi történhetett egy jómódú, köztiszteletnek örvendő bankárral, akinek, úgy tudni, nem voltak ellenségei? A megválaszolatlan kérdések látszólag Lord Wimsey csavaros észjárásán is kifognak, ám pár lépéssel így is a rendőrök előtt jár…
Kiadó: General Press
ISBN: 9789634528647
288 oldal
Fordította: Rácz Péter
Megrendelés
Nyereményjáték
Hullák nem csak fürdőkádban de máshol is előfordulnak. Játékunkban olyan regények fülszövegéből találtok részletet, amelyek címében szerepel a holttest szó. A feladatotok pedig, hogy a regény szerzőjét és címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
Figyelem! Felhívjuk a figyelmeteket, hogy a válasz elküldése után már nem áll módunkban manuálisan javítani rajta. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.
Feladványom
“Ki ez a meggyilkolt fiatal nő? Miért ölték meg? Kinek, kiknek állt érdekében a halála? A helyi rendőrség segítségére siet a Scotland Yard is, ám a rejtélyt a kedves idős hölgy oldja meg, akinek mindig kéznél vannak bevált „fegyverei”: a bölcsesség, az élettapasztalat, az emberismeret, a kíváncsiság és a pengeéles logika.”
Állomáslista
07.23 Olvasónapló
07.26 Hagyjatok! Olvasok!
07.29 Könyv és más
Bertie Wooster nyomoz! Na, itt nyert meg magának a dolog. 🙂